Adalet Bakanı; Ceza hukuku ile Disiplin hukuku farklıdır

Adalet Bakanı Abdülhamit GÜL TBMM Plan Bütçe komisyonunda milletvekillerinin soruları yanıtladı.

Hakkında adli takibat olmayanların da ihraç edildiği yönündeki eleştiriye yanıt veren Gül, memur disiplin hukukuyla ceza hukukunun birbirinden farklı işlediğini, bir kişinin ceza hukuku anlamında terör örgütü üyesi olmasa bile disiplin hukukunda bir iltisakı olduğu için kamunun bu kişiyle çalışmak istemeyebileceğini vurguladı.

Bakan Gül, olağanüstü hal komisyonunun müstakil bir yapısının bulunduğunu, vereceği kararların da son tahlilde yargıya konu olacağını belirterek, yargıya duydukları güvenin tam olduğunu söyledi.

Editör Yorumu: Devlet iltisaklı olduğu için memurlarla çalışmak istemeyebilir. Ancak iltisaklı olma durumunun net çizilmiş tanımları yoktur. Bir kamu personelinin iltisaklı sayılabilmesi için kanaat ve değerlendirme yeterlidir. Gözden kaçan husus kanaat ve değerlendirme ile yapılacak işlemlerin kişisel husumetlere ve yorumlara açık olduğudur.

İleride siyasi irade değiştiği zaman, iltisak ve irtibatın farklı tanımlarının çizilerek kamudan ihraçların yapılması da kabul edilemez.

OHAL KHK’sı ekli listeleriyle ihraç olmuş kamu personelinin tamamı bu KHK’ları çıkaran Bakanlar Kurulunun net tespitleriyle terör örgütü üyesi/irtibatı/iltisakı olan kişilerdir. Net tespitler diyorum çünkü ilgili KHK metinlerinde değerlendirilen lafzı geçmemektedir.

Bu aşamada OHAL KHK’ları eliyle yapılan işlemleri denetlemek üzere bir komisyon kuruldu. Komisyonun bu ihraç işlemlerini denetlemesi bekleniyor. Ancak hala bir karar açıklanmadı. Kamudan yasama eliyle ihraç olan kişiler arasında masumlar bulunmaktadır. Bu masumların biran önce aklanıp görevlerine iade edilmesi hakkın gereğidir.

Geciken adalet adalet değildir.

 

 

Kaynak ve aktif link vermek suretiyle yazımızı kullanabilirsiniz.

 

1 geri izleme / bildirim

  1. Adli Hukuk İdari Hukuk Farkı Ana Baba Çocuk üçlemesi | BaşvuruYorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*