Adalet Bakanı; OHAL Komisyonu Haftada 700-800 karar verecek

Dün geceden bu yana AKP-MHP ittifak tasarısı Mecliste görüşülüyor. Dün gece saatlerinde Adalet Bakanının bir CHP milletvekilinin sorusu üzerine OHAL komisyonuyla ilgili verdiği cevap;

ADALET BAKANI ABDULHAMİT GÜL (Gaziantep) – “Sayın Çakırözer’in “Bugün itibarıyla OHAL Komisyonu ne kadar karar verdi, başvuru ne kadar oldu ve kaç yıl sürecek?” şeklinde bir sorusu vardı. Değerli arkadaşlar, 230 personel, 80’i raportör, hâkim, uzman müfettiş olmak üzere 350 bin evrakın tasnif, kayıt arşivleme işlemi tamamlanmıştır ve 107.175’i kamu görevinden ihraç olmak üzere toplam 111.895 tedbir işlemi gerçekleşmiştir.

Bugün itibarıyla komisyona yapılan başvuru sayısı 108.100‘dür ve yine bugün itibarıyla 7.200‘ü aşkın başvuru dosyası hakkında karar verilmiştir.

Sonuçlanan dosya sayısı dikkate alındığında yine, 100.890 başvurunun da karara bağlanması beklenmektedir.

Komisyon, 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin ettiği bilgilerle başvuru dosyalarının her birini bireyselleştirerek incelemekte olup gerekçeli kararı yazmaktadır.

Haftalık yaklaşık 700-800 civarında başvuru dosyasını karara bağlayacak noktaya gelmiştir ve bu hususta komisyon titizlikle, bağımsızca çalışmalarını devam ettirmektedir.

Elbette şu ana kadar bir hazırlık çalışmasıydı ama bundan sonra içtihatlarla, kararlarla daha da olabildiğince komisyonun titizlikle…bir an evvel tamamlamasını bizler de bekliyoruz.”

Bakanın anlatımından Komisyonun emsal kararlar verme eğilimi de teyit edilmiş oluyor.

 

OHAL Komisyonu 02.03.2018 tarihli duyurusunda 28/02/2018 tarihi itibariyle komisyon tarafından verilen karar sayısı 6.400’tür. Geçen 12 günlük zaman diliminde 800 adet karara daha imza attıkları anlaşılıyor.

 

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*