AK Gen. Sek. Jagland’ın Ohal Komisyonu Açıklaması

Bugün Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland genel oturumda açılış konuşmasını yaptıktan sonra parlementerlerin sorularına cevap veriyor. Parlementerlerden Norveç’li üye Lise Christoffersen Türkiye’de KHK ile ihraç olan kamu görevlilerinin ve ohal komisyonunun durumunu soruyor.

Bu durumu forum üyelerimizden Avrupa ile ilişkilerden sorumlu üyemiz DoğrucuDavut analiz ederek aşağıdaki açıklamayı yapmıştır. Kendisine teşekkür ediyoruz.

—-
Genel sekreter Jagland genel oturumda bir açılış konuşması yapıyor. Hemen ardında parlamenterlerden gelen soruları yanıtlıyor. İlk olarak Norveç’li üye Lise Christoffersen
şu soruyu soruyor.

“Mr Secretary General, the Turkish National Commission set up in line with council of Europe’s recommendation to examine the cases of those effected by measures adopted by under the state of emergency decree laws, just recently started to work. Out of 115000 appeals very few have been dealt with almost none received the ground.
Will all these applicants now dealt with or not be allowed to bring their cases before the European Court of Human Rights? Thank you.”

Bay genel sekreter; Avrupa Konseyi’nin önerisiyle, OHAL KHKları ile alınan tedbirlerden etkilenen kişilerin dosyalarını incelemek için kurulan komisyon henüz çok kısa bir zaman önce çalışmaya başladı. 115 bin başvurudan çok azı halledildi, neredeyse hiçbiri de gün yüzüne çıkmadı.
Bu başvurucular, dosyaları (komisyonca) incelenmiş olsun ya da olmasın, davalarını AİHM önüne getirmekte serbest midirler? Teşekkür ederim.

Genel Sekreter Jagland’ın Cevabının Tam Metni:

Bu komisyon khklar ile ihraç edilen tüm kişiler için hukuki bir inceleme yolu olması için kuruldu. Böyle bir yola sahip değillerdi çünkü KHKlarda isim isim listelenerek başlı başına kanunda suçlu ilan edilmişlerdi, ki biz bunun kabul edilemeyeceğini söyledik. İlk önce bir iç hukuk yolu açılmalıydı. Bu sözleşmede (insan hakları sözleşmesini kastediyor) de böyle. Siz direk olarak bizim mahkememize (AİHM) gelemezsiniz. İlk önce kendi vatanınızda bir hukuki merciye sahip olmanız gerekli. İşte bu yüzden bu komisyon ortaya çıktı ve büyük bir sekreterya, sanırım 400 kişi gibi bir rakam, ile çalışmaya başladı. Kararlarını vermeye de başladı. Bundan sonra, etkilenen kişiler iç idari mercilere ya da mahkemelere gidebilirler. Vee buradaki İnsan Hakları Mahkemesine de gidebilirler.
Yani cevabım EVET.

Herkes AİHM’e gitme hakkına sahiptir fakat hiç kimse direkt olarak bizim mahkememize (AİHM) gitme hakkına sahip değildir. Türkiye’de, Norveç’te ya da Avrupa’nın başka hiçbir yerinde de bu hakka (direkt AİHM’e gitme) sahip değillerdir. Yani bir kişi önce iç hukuk yollarını tüketmek zorundadır tıpkı şimdi Türkiye’de yapılmakta olan gibi. Bunun nereye varacağını görmek ilginç olabilir. Tabi ki, bir noktada, sanırım mahkeme (AİHM) bir çeşit pilot davayı alabilir ve bunun (komisyonun) gerçek bir iç hukuk yolu olup olmadığı üzerine karar verebilir. Fakat bu benim müdahil olacağım bir alan değil.
Teşekkürler.

Anadolu Ajansının servis ettiği ve Memurlar.net sitesinde yayımlanan haberde bahsi geçen pilot karar AİHM’in komisyondan alarak komisyonun etkili bir iç hukuk yolu olup olmadığına karar vermek için kullanacağı pilot karardır.

Haber bu mecradan çıkarılıp tamamen başka şekilde lanse edilmiştir.

Saygılarımla.

DoğrucuDavut

 

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*