KHK ile İade – OHAL Komisyonu ile İade Arasındaki Farklar

15 Temmuz hain fetö darbe girişiminden sonra yüz binlerce kamu çalışanı mesleklerinden KHK ekli listeler ile ihraç edildi. KHK ekli listelerle yapılan ihracın gerekçesi olarak terör örgütüne üye, iltisak ve irtibat sıfatları kullanıldı. Ancak yüz binin üzerindeki kamu çalışanından kimin terör örgütüne üye, kimin iltisaklı, kimin irtibatlı olduğu belli değildi. Dolayısıyla toplum zaten bu kelimeleri neredeyse ilk defa duyduğundan, ihraç edilen herkes toplum tarafından peşinen terör örgütü üyesi, yani terörist, vatan haini kabul edildi.

Ancak daha sonra ihraç edilen bu kamu çalışanlarından farklı sebeplerle binlerle ifade edilen sayıda, yine khk ekli listeleriyle görevlerine geri dönenler oldu. Yani ihraç edilirken khk ekli listelerle ihraç edilenlerden bir kısmı, yine başka khk ekli listeleriyle görevlerine iade oldular. Hem ihraç olurken hem de görevine iade olurken tüm Türkiye bu kişilerin adını resmi gazetelerde gördü. Görevine khk ekli listeler ile geri dönenler tüm Türkiye önünde aklanmış oldular.

Bir taraftan da Ohal komisyonu ile kamu görevine iadeler yapılmaktadır. Ancak Ohal komisyonu aracılığıyla yapılan iadelerde, aleni olarak tüm Türkiye’nin göreceği şekilde herhangi bir aklanma ilanı olmamaktadır. KHK ekli listeler ile tüm Türkiye’ye aleni olarak terör örgütü üyesi, iltisaklısı ya da irtibatlısı olarak sunulan kişiler toplumun nazarında, ohal komisyonuyla görevine geri dönse bile halen terörist, vatan haini olarak bilinecektir. Çünkü aleni olarak tek bir liste sunulmuştur, o da teröre ilişkindir. Ohal komisyonuyla kişinin iade olduğunu çok az sayıda yakın çevresindeki kişi bilebilecektir, tüm Türkiye bilemeyecektir. Yani tüm Türkiye’ye karşı aklandığı gösterilmemiş olunacaktır. Halbuki khk ekli listeler ile kamu görevine iade olanlar tüm Türkiye’ye aklanmış olarak gösterilmektedir. Doğrusu da budur. Kişi terörle ilişkilendirilmiş ve terörist, vatan haini gibi tüm Türkiye’ye yaftalanmışsa, yine tüm Türkiye’ye terörle ilişkili olmadığı gösterilmelidir.

Khk ekli listeler ile göreve iadelerde kişi, eski kurumuna, eski çalıştığı yere dönmektedir. Ancak Ohal komisyonuyla iadelerde durum böyle olmayabilir, yani kişi Devlet Personel Başkanlığı tarafından başka kurumlara hatta başka görevlere atanabilir. Bunun birçok zararı vardır.
-Ohal komisyonuyla iade sonrası başka kuruma atanma durumunda, yeni gidilecek kurumda o kişiye peşinen fetöcü gözüyle bakılacaktır. Gidilen kurumda hiç kimseyi tanımayan kişiye peşin fetöcü ön yargısı nedeniyle, zaten kimse güvenmeyecek, belki de konuşmaya bile cesaret edemeyeceklerdir. Yeni kurumdaki amiri, belki bu kişinin açığını arayacak, sudan sebeplerle üzerine gidilebilecektir. Yani başka kuruma atanan kişi fetöcü olarak fişlenmiş olacaktır.

-Özellikle teknik konularda, personelin yetişmesi yılları almaktadır. Diyelim 20 yıl belli bir teknik konuda tecrübe kazanmış birini tecrübesiyle alakasız bir kuruma göndermek, o kişinin tecrübesini ve devletin o kişiye verdiği emeği çöpe atmak demektir. A kurumundaki bir mühendis ile B kurumdaki bir mühendis bile çok farklı işleri yapabilmektedir. A kurumuyla B kurumunun konuları da çok farklı olabilmektedir. Çok farklı tecrübeler olabilmektedir. Kişi mühendisken farklı bir kuruma yine mühendis olarak atansa bile, farklı kurum, farklı iş kolu olabileceği için devletin emeği, kişinin tecrübesi heba olabilecektir.

-Ohal komisyonuyla göreve iade olan biri, farklı bir kuruma atandığı yetmiyormuş gibi bir de farklı bir pozisyonda çalıştırılırsa bu durumda kayıp daha fazla olacaktır. Örneğin uzman bir bilgisayar programcısını, düz bir memur gibi çalıştırmanın kimseye faydası olmayacaktır. Madem kişi aklanmış ve kamu görevine dönmüş, bundan sonraki zamanlarda Devlete en faydalı olabileceği yer ve pozisyonlarda çalıştırılmalıdır.

Khk ekli listeler ile tüm Türkiye’ye aklanarak göreve iadelerde, kişi, eski kurumuna, eski çalıştığı yere döndüğü gibi bu süre içerisindeki tüm birikmiş maaşlarını, mali haklarını da almaktadır. Oysa ohal komisyonuyla göreve iadelerde bu konu da muallaktır. Yani ohal komisyonuyla iade olan kişi, birikmiş maaşlarını alabilecek midir, belli değildir.

Özetle;
1-Khk ekli listeler ile iadelerde aleni aklanma ilanı varken, ohal komisyonuyla iadelerde tüm Türkiye’ye ilan yoktur.
2-Khk ile iadelerde eski kurumuna eski tecrübe kazandığı işine dönülürken ohal komisyonuyla iade de farklı bir kurum, farklı bir iş kolu olabileceği için tecrübe, emek heba olabilecektir. Başka kuruma göndermek, kişinin bir nevi fişlenmesidir.
3-Khk ile iadelerde tüm birikmiş maaşlar alınırken ohal komisyonuyla iadelerde bu konu açıklığa kavuşmamıştır.

Öyleyse, ohal komisyonuyla göreve iade olanların da Khk ekli listeler ile iadesinin eski görev yerine, işine sağlanması Devlet aklı, mantığı olsa gerektir.

Süreci yöneten yetkililere ilanen duyurulur.

Olurolmaz

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*