KHK ile Komisyon İadesi Arasındaki Farklar Giderilecek

CNNTürk haber kanalı Parametre programına katılan Deniz Zeyrek OHAL ve KHK ile iadelerle ilgili önemli açıklamalarda ve tespitlerde bulunmuştur.

Deniz Zeyrek;

Şu an üzerinde çalışılan KHK daha çok mağdur edilmiş insanların görevlerine geri dönmesi için yoğunlaşılmıştır. Mor Beyin uygulamaları yüzünden bylock kullanıcısı durumuna düşmüş, bylock kullanıcısı olarak algılanmış ve haklarında bir takım yaptırımları uygulanmış insanlar bulunmaktadır. Bunların bir kısmı kamu görevlisi bir kısmı özel sektörde çalışan bir kısmı tutuklanmış kişilerden oluşuyordu.

Cumhuriyet gazetesi çalışanlarından biri sırf bu yüzden içeride kaldı 7-8 ay ve bu olay ortaya çıktıktan sonra serbest bırakıldı. Özel kurumlarda da böyle durumlar var. Bir meslektaşımız çalıştığı kurumdan bylock kullanıcısı olduğu için çıkarılmıştı onunda mor beyin listesinde olduğu anlaşıldı.

Kamuda da benzer durumda olan insanlar var. Mesela generaller var, 10’dan fazla general bu mor beyin meselesi yüzünden tutukluydular ve onlarda serbest bırakıldılar.

20 Temmuzdan itibaren ortaya çıkan KHK’larla ve yargı süreçleriyle ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmeye başlandığını görüyoruz.

Ama şöyle bir nokta var. Bunu aslında yetkililerin dikkatini çekmek lazım.

Mesela ihraç edilmiş devlet memurları kamu görevlilerini ele alalım. KHK ile ihraç ediliyorlar, KHK ile geri dönenler kendi görevlerine dönebiliyorlar. Ama KHK ile ihraç edilip komisyon kararıyla görevlerine iade edilenler aynı kurumlarına ve görevlerine dönemeyebilir ve başka yerlerde görevlendirilebilir.

Bu durum eşitlik ilkesine aykırı bir durum ortaya çıkarabilir. Şunu söylemeye çalışıyorum. İki öğretmen ikisi de KHK ile ihraç edilmiş olsun, biri KHK ile görevine ve eski kurumuna dönebiliyorken, diğer öğretmen ohal komisyonu kararı sonrası başka bir kamu göreviyle görevlendirilebiliyor ve eski kurumuna dönemiyor. Aynı zamanda öğretmenlik mesleği yerine başka bir meslek yapmalarını da sağlamış oluyorlar.

Bu durum eşitsizlik yaratmaktadır. Bu sorunun da çözülmesi lazım. Benim Ankara’daki gözlemim bunun aşılması içinde bir arayış içindeler. Bunun üzerinde de çalışıyorlar.

Bu eşitsizliğin giderilmesine dair bir çalışma yürütüyorlar.

İnşallah bütün mağduriyetler mağdur olanlar haklarını yeniden elde ederler. Çünkü sonuçta KUL HAKKI, bir yazılımla da olsa, iftirayla da olsa ya da asılsız bir ihbarla da olsa birileri mağdur olmuşsa, bunların mağduriyetlerinin biran önce çözülmesinde yarar var.

Deniz ZEYREK’e tüm mağdurlar adına teşekkür ederiz.

Kişi mağdur olmuşsa bunun Mor Beyini veya başkaca bir ayrıma göre değerlendirilmesi eşitlik ilkesine aykırı olacaktır.

Devletimiz inşallah bu sorunları dikkate alıp kısa süre içinde bu sorunu aşacak tedbirleri alacaktır.

 

Sevgili Deniz Zeyrek’e mağduriyetleri dile getirdiği için bir teşekkür etmek isteyenler;

Twitter adresi: https://twitter.com/Deniz_Zeyrek

Mail Adresi: [email protected]

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*