OHAL Komisyonu Kararlarına Karşı Örnek Dava Dilekçesi

Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağlamaktadır.

Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemeleri nezdinde iptal davası açılabilecektir.

OHAL Komisyonu kararlarına karşı açılabilecek davalarla ilgili 685 sayılı KHK’nın 11. maddesinde net tanımlamalar yapılmıştır.

MADDE 11 – (1) Komisyon kararlarına karşı Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenecek Ankara idare mahkemelerinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilir. Bu davalarda ayrıca Başbakanlığa ve Komisyona husumet yöneltilemez.

OHAL Komisyonu kararlarının tebliğ edildiği günden itibaren 60 gün içinde Ankara 19. veya 20. İdare mahkemesine iptal davası açılması hak kaybı yaşanmaması için zorunluluktur.

OHAL Komisyonu kararlarına karşı dava açarken örnek dilekçe hazırlanması ve bu dilekçeleri kullanarak dava açılması yeni mağduriyete sebep olabilir. OHAL komisyonu kararları bireysel ve kişiye özgü gerekçeler barındırdığından ret kararlarında öne sürülen gerekçeyi hukuki olarak çürütebilecek atıflarda özel olmak zorundadır.

Dava dilekçesinde, komisyonun ret gerekçesinin hukuki olmadığı ortaya koyulmalıdır.

Tüm bu gerekçelerle örnek dava dilekçeleri, ret kararlarının kişiye özgü gerekçeler barındırması sebebiyle özenle hazırlanmalı ve mutlaka hukuki yardım alınmalıdır.

Forum sayfamızdaki ilgili konuyu incelemenizi öneririm.

 

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

1 geri izleme / bildirim

  1. OHAL Komisyonu Dilekçe Örneği | BaşvuruYorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*