OHAL Komisyonu İlk Kararlarının Analizi

OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu 19 Ocak 2018 tarihinde resmi bir duyuru ile karar verilen dosyalara ilişkin sayısal verileri açıklamıştır. Bu açıklamaya göre;

Komisyon Kararları

18/01/2018 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 104.789’dur. Komisyon tarafından verilen karar sayısı (mahkemelere gönderilenler hariç) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 101.885’tir.

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından 18/01/2018 tarihi itibariyle verilen karar sayısı;

(1) 206’sı mahkemelere gönderme şeklinde ön inceleme kararı ve Komisyonda başvurusu bulunan kişilere ilişkin verilmiş 1.984 ön inceleme kararı,

(2) Başvuru dosyası üzerinden verilen (40’ı kabul ve 880’i ret) 920 inceleme kararı, olmak üzere toplam 3.110’dur.

Komisyonumuz, başvurulara ilişkin inceleme ve değerlendirme çalışmalarına devam etmektedir.

Açıklamalar biraz karışık görünüyor daha rahat anlaşılması için bir görsel hazırladık.

Forum sayfamızda üyelerin bizlere ulaştırdığı iki adet RET kararı ve bir adet İADE kararı bulunmaktadır.

RET Kararları:

Birinci ret kararı Adalet Bakanlığından 675 sayılı KHK ile ihraç olan bir kamu personeline aittir. Bu kararın OHAL Komisyonunda imzalanma tarihi 27.11.2017 görülmektedir.

İkinci ret kararı kurumu bilinmemekle birlikte komisyonun imzaladığı tarih 18.12.2017 olarak görünmektedir.

Her iki RET kararında başvurucular Bylock kullanımı temelli ve irtibat ve iltisak boyutundaki diğer tespitlerle başvuruları kabul edilmemiştir.

 

Birinci RET Kararı sonuç sayfasında;

Başvuru konusu dosya kapsamında elde edilen bilgi, belge ve tespitler dikkate alındığında; başvurucunun, FETÖ/PDY mensuplarının örgüt içi iletişimde kullandığı ByLock programının kullanıcısı olduğu, örgüt üyeliği ve irtibatına dair kendi ikrarının mevcut olduğu, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan hakkında iddianame düzenlenmiş olması hususları ile, inceleme bölümünde belirtilen diğer tespitler bu örgütle irtibatını ortaya koymaktadır.

Başvuruya ilişkin yapılan inceleme ve değerlendirmede, terör örgütleri ile Milli Güven Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle kamu görevinden çıkarılan başvurucunun talebi yerinde görülmeyerek, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesi uyarınca başvurunun reddedilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.

 

İkinci RET Kararı sonuç sayfasında;

Başvuru konusu dosya kapsamında elde edilen bilgi, belge ve tespitler dikkate alındığında. Başvurucunun. FETÖ/PDY mensuplarının örgüt içi iletişimde kullandığı “ByLock” programının kullanıcısı olduğu hususu ile inceleme bölümünde belirtilen diğer tespitler bu örgütle irtibatını ve iltisakını ortaya koymaktadır.

Başvuruya ilişkin yapılan inceleme ve değerlendirmede, terör örgütleri ile Milli Güven Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğu gerekçesiyle kamu görevinden çıkarılan başvurucunun talebi yerinde görülmeyerek, 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 9 uncu maddesi uyarınca başvurunun reddedilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.

Ret kararlarının kişilere hangi tarihte tebliğ edildiğini bilemiyoruz. Tahminimizce Ocak ayı ortalarına doğru bu kararlar başvuruculara kurumları aracılığıyla tebliğ edilmiştir. Kararların tebliği 685 s KHK hükümlerine göre başvurucuların en son görev yaptığı kurum aracılığıyla yapılmaktadır.

Tebliğ tarihi itibariyle RET kararı ile sonuçlanan başvurucular 60 gün süre içinde Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemelerinde, komisyon kararlarına karşı İPTAL davası açabileceklerdir.

***

Kabul Kararı;

Kabul kararı alan başvurucu SGK’dan (Ankara) 672 sayılı KHK ile ihraç olmuş. Hakkında herhangi bir kriter veya ihraç edilmeye konu olacak bir delil bulunamamıştır. Komisyon başvurucuya SGK aracılığıyla kararını tebliğ etmiştir. Tebliğ belgesinde başvurunun yerinde görülerek başvurunun kabulüne karar verilmiştir denmiştir. Tebligat 09.01.2018 tarihinde başvurucuya yapılmıştır.

Başvurucuya 685 s KHK’nın ilgili hükümleri adres gösterilerek 15 gün içinde Devlet Personel Başkanlığı tarafından atamasının yapılacağı bildirilmiştir.

Tahminimizce açıklanan 920 (880 ret, 40 kabul) karar seçmece dosyalardan oluşmaktadır. Şubat ayında dosyası tekamül eden ve değerlendirme raporları tamamlanan binlerce dosyanın tebligatlarını görmemiz olasıdır.

Devletimiz hataları düzeltecektir. Devletimiz hatalı kararlara imza atanlara adalet önünde hesabını soracaktır.

Editör

 

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*