OHAL Komisyonu Takip Sisteminde Önemli Değişiklik

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bugün OHAL Komisyonu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Komisyonun birkaç ay önce kendi kurumsal yapısını kurduğunu ve yaklaşık 200 personelin istihdamının sağlandığını aktaran Gül, tüm iddiaları araştırmak üzere “hangi kayıtlar var, hangi iddialar var”, bunlarla ilgili tüm kurumlarla entegre olacak sistemi kurduklarına değindi.

Bundan sonra sürecin daha da hızlanacağına işaret eden Gül, “Şimdi çok hızlı olacak şekilde haftada bin civarında bir kararı, bunu da çıkarmaya yönelik bir çaba içerisindeler. Bizim de beklentimiz yakın bir zaman içerisinde yine takipsizlik kararı alıp da OHAL bürolarında bekleyen dosyalar var. Eğer savcı takipsizlik vermişse bu konuda bir işlem yapmamışsa OHAL Komisyonu bunlara öncelik vererek, çok yakın zamanda hızlı bir şekilde bu kararların artacağa inanıyoruz.” diye konuştu.

Bu konuda ilgili kişilerin postayı beklemeden müracaat ettikleri sistemin açılacağını ve kendileriyle ilgili açıklanan kararları öğrenebileceklerini aktaran Gül, şu bilgileri verdi:

“Bu da OHAL Komisyonunun aldığı önemli bir karar. Yakın zamanda bir-iki gün içerisinde bu sistem de açılacak. Bizim burada tek amacımız var; yaşla kuru asla beraber yanmasın. Yaşı kurudan ayıran bir yaklaşım var. FETÖ ile mücadelenin en kötüsü herkesi FETÖ’cü yaparsanız, yaşla kuruyu bir çuvalın içerisine koyarsanız bu mücadele olmaz. Bu konuda teknik eksiklik olması durumunda OHAL Komisyonu bir an evvel memurluğa döndürülmesi konusunda karar veriyor. Eğer farklı karar verirse de vatandaşlarımızın yine mahkemeye başvuru hakkı var. Elbette yargı ve bu komisyon bağımsız ama önceleri bu komisyon yoktu, bunu hükümet olarak açtık.”

Editör Yorumu:

OHAL Komisyonu başvurusu olanlar resmi internet sayfası üzerinden başvuruları hakkında “İnceleme Devam Ediyor” ve “Karar Kurumunuza Gönderildi” kısa bilgilendirmeye ulaşabiliyorlardı.

Ancak OHAL Komisyonu tarafından verilen kararın BAŞVURUNUN KABULÜNE mi yoksa REDDİNE mi olduğunu bilemiyorlardı. Hal böyle olunca başvuran kendisi ile ilgili OHAL Komisyonunun ne yönde karar verdiğini ancak kendisine yazılı tebligat yapıldığı zaman öğrenebiliyordu.

OHAL Komisyonu kararlarının tebligatı kişinin en son görev yaptığı KURUMA ve eğer KABUL kararı ise ayrıca atama yapılabilmesi için Devlet Personel Başkanlığına ve eğer akademik personel ise Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına gönderiliyordu.

Karar tebligatları bugüne kadar verilen kararlardan öğrendiğimize göre 3-4 haftalık bir gecikmeden sonra ilgililere ulaştırılıyordu.

Yeni sistemle anlık olarak OHAL Komisyonunun bir başvuru ile ilgili verdiği kararın KABUL mü yoksa RET mi olduğu sistem üzerinden görülebilecektir.

Böyle bir değişikliğin altında yatan tahminimizce ÇOK SAYIDA İADE kararının kişilere erken ulaştırılmasıdır.

1 geri izleme / bildirim

  1. OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi Hakkında Önemli Duyuru | BaşvuruYorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*