OHAL Komisyonu ve KHK ile Göreve İade

Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplanan Bakanlar Kurulu’nda, 2 yeni KHK ele alındı. Gazete Habertürk’ten Volkan Yanardağ’ın haberine göre bu KHK’lardan biri, kamu personeline ilişkin ihraçları ve iadeleri, rütbesi alınan personeli, kapatılacak veya yeniden faaliyete geçecek dernek, vakıf gibi kuruluşları kapsayacak. Diğer KHK’da bakanlıkların işleyişine yönelik düzenlemeler yer alacak. Deprem ve kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeleri yanı sıra şehitlerin 1. derece akrabalarının askerlikten muaf tutulması yer alacak.

En son OHAL KHK’sı 25 Ağustos 2017 tarihinde resmi gazetede yayımlandı. Aradan tam üç ay sonra iki tane yeni KHK ile düzenlemelere devam edilecek. OHAL KHK’ları iki temel başlıkta hazırlanıyor. Bunlar tedbir ve düzenleme olarak adlandırılıyor.

Düzenleme ve Tedbir konularına yönelik dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın önemli bir açıklaması bulunmaktadır.

OHAL KHK’larını ikiye ayırmak gerekir. 

Sadece OHAL’le ilgili ve sınırlı kararnameler OHAL sona erdiğinde kendiliğinden yürürlükten kalkacaktır. Bir kısmı ise, OHAL yürürlükten kalksa dahi varlığını koruyacaktır. Örneğin; TSK’nın yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenleme kalıcı olacak çünkü Meclis’ten geçti ve yasalaşmış oldu. 

Mevcut Anayasa’ya göre OHAL KHK’larının Meclis’ten geçmesi zorunlu değil. 

Bu açıklama tedbir içeren OHAL KHK’larının OHAL bittikten sonra kendiliklerinden yürürlükten kalkacağını net olarak ortaya koyuyor.

OHAL KHK’larına iki farklı bakış” isimli yazımda derinlemesine bir analizi okuyabilirsiniz.

Asıl konumuza dönecek olursak, yeni KHK’larla göreve iadelerin olabileceği durumu, akıllara OHAL Komisyonunun işlevi ve KHK iadeleri arasındaki ilişki sorusunu getiriyor.

OHAL KHK’larının yayımlanma süreleri incelendiğinde aralarında hemen hemen bir aylık bir zaman dilimi olduğu görülür. Üç aylık bir zaman diliminde yeni KHK’ların çıkmaması durumu göreve iadelerin OHAL Komisyonu aracılığıyla yapılacağına yorulabilir.

Üç aylık süre zarfında OHAL Komisyonu incelemelerini yapmış yetiştirebildiklerini OHAL KHK’sına yetiştirmiş olabilir. Ayrıca OHAL Komisyonu tüm ihraçlarla ilgili incelemelerini yaparken bu komisyondan farklı bir birim aracılığıyla iade edileceklerin incelenmesinin yapılabileceğini söylemek doğru olmaz. Başbakanlık bünyesinde çalışan OHAL Komisyonu ihraç işlemlerini incelemek üzere kurulmuş çok önemli bir kuruldur. Başbakanlığın bu komisyondan farklı bir birim ile iade incelemesi yapabileceğine imkan vermiyorum.

OHAL Komisyonuna KHK’ları denetleme yetkisi verilmesi ile yapılan incelemeler sonrasında bir kişinin göreve iadesine karar verilebiliyor. Ancak kanunların işleyiş fonksiyonuna aykırı bir durum ortaya çıkmaktadır. KHK’larla görevlerine iade edilenlerin ilgili ihraç KHK’sının ekli listesinden isminin çıkarılmasına yönelik hüküm bulunmaktadır. OHAL Komisyonu ile görevine iade edilenler için böyle bir hüküm bulunmamaktadır. Böyle bir fonksiyon kaybı sadece OHAL rejiminin sağladığı imkanlarla açıklanabilir.

Çıkacak yeni KHK’da bu garabetin ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemelerin olmasını bekliyorum.

Kinesyoloji

 

Kaynak ve aktif link vermek suretiyle yazı kullanılabilir.

1 geri izleme / bildirim

  1. 695 ve 696 sayılı KHK içeriği | BaşvuruYorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*