695 ve 696 sayılı KHK içeriği

Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ’ın açıklamalarına göre önümüzdeki günlerde iki adet KHK (Kanun Hükmünde Kararname) yayınlanacak. Özet ifadelerle birinin tedbir diğerinin ise düzenleme içereceğini beyan etti.

İçeriğe yönelik ilk haber Gazete Habertürk‘ten geldi. Bu habere göre;

Gazete Habertürk’ten Volkan Yanardağ’ın haberine göre bu KHK’lardan biri, kamu personeline ilişkin ihraçları ve iadeleri, rütbesi alınan personeli, kapatılacak veya yeniden faaliyete geçecek dernek, vakıf gibi kuruluşları kapsayacak.

Diğer KHK’da bakanlıkların işleyişine yönelik düzenlemeler yer alacak. Deprem ve kentsel dönüşüme yönelik düzenlemeleri yanı sıra şehitlerin 1. derece akrabalarının askerlikten muaf tutulması yer alacak.

695 sayılı KHK’nın tedbir amaçlı ve 696 sayılı KHK’nın düzenleme amaçlı hükümler içereceğini söyleyebiliriz.

695 sayılı KHK’da ihraçların yanı sıra iadelerinde olması OHAL Komisyonu kararlarını bekleyen binlerce insanda kafa karışıklığına yol açmıştır.

OHAL Komisyonu incelemeleri sonrası kamu personelinin iade yol ve yöntemi 685 sayılı KHK‘da net olarak tanımlanmıştır.

Sorunlu duruma yönelik analizimi mutlaka inceleyiniz.

Kamudan ihraç olmuş kişiler OHAL Komisyonunun karar açıklamasını beklerken çıkacak KHK’larla ilgili bir beklentisi bugüne kadar yoktu. Ancak iade içeren KHK’nın yayınlanacak olması insanları beklenti ve umuda yönlendirmiştir.

Yapılan her ne ise biran önce ADALET yerini bulmalıdır. Geciken adalet adalet değildir.

Kinesyoloji

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*