Avrupa Konseyi Genel Sekreteri: OHAL Komisyonu AİHM içtihatlarına uymak zorundadır

“Türkiye ve Avrupa için görevden alınanlardan veya cezaevinde bulunan adli önlemlerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına dayandırılması zorunludur .

Kapatılan örgütler, kapatılan okullar ve gazeteler ile el konan özel mülkiyet ve kamu görevinden atılanların davaları için Türkiye’de kurulacak Komisyon, bağımsız olarak ve AİHM temelinde çalışmalıdır.

 

AİHM bu şikayetleri alırsa OHAL komisyonunun uygun bir iç hukuk yolu olup olmadığına karar verecektir. Tutuklu yargılanmakta olan gazeteci ve milletvekilleri davaları ulusal Türk mahkemelerinde ele alınacak. Ama aynı zamanda bu insanlar Avrupa Mahkemesine şikayet etme hakkına sahiptir. AİHM, Türk mahkemelerinin AİHM’ye dayanarak karar verip vermediklerini inceleyecektir.

Tutuklu olarak yargılanan kişilerin durumu eleştiri konusudur.

Bu tutuklamalara ilişkin davaları Türkiye Anayasa Mahkemesi tarafından yakında ele alınmazsa, Avrupa Mahkemesi muhtemelen bunun etkili bir iç hukuk yolu olup olmadığını ve şikayetlerini ele almaya başlayacaktır. 

Kaynak: Avrupa Konseyi

———-

Özetle şöyle denmiş:

İhraçlarla ilgili Avrupa Konseyi Genel Sekreteri OHAL Komisyonunu takip ediyoruz. Eğer AİHM içtihatlarına uygun davranılmazsa AİHM başvuruları kabul etmeye başlayacaktır.

Tutuklu kişilerle ilgili AYM eğer yakında bir karar açıklamazsa AİHM olaylara müdahale edecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*