Başbakan: OHAL Komisyonu Kurulma Aşamasında

Başbakan Binali Yıldırım katıldığı televizyon programında gazetecilerin OHAL komisyonu ile ilgili sorularını cevapladı.

5 Temmuz sonrasında devlet görevlilerinde görevden almaların yaşandığına değinilerek, “Bununla ilgili de bir komisyon kuruldu, gelen her dilekçeyi de dikkate alıyor. Bu konuyla ilgili bilgilendirir misiniz?” sorusu üzerine Başbakan Yıldırım, komisyonun henüz göreve başlamadığını söyledi.

Yıldırım, mevcut komisyonların daha önce bakanlıkların kurduğu, başbakanlıkta oluşturulan “İtiraz Değerlendirme Komisyonu” olduğunu belirterek, “Bunlar idari kararla kurulmuş komisyonlar. Bu komisyonların çalışmaları devam ediyor ama itiraz edenlere hukuki bir yolu açmıyor. KHK’lar ile bunu kurduk, burada adı ‘Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu.’ Bu komisyon artık hukuki dayanağı olan bir komisyon.” diye konuştu.

– “Bu işlem için süre yok”

Komisyonun 7 üyeden oluştuğunu, bunlardan üçünün başbakan tarafından atandığını, üyelerden birinin adalet bakanı, birinin İçişleri Bakanlığınca mülki idari amirlerinden, ikisinin ise HSYK tarafından önerildiğini dile getiren Yıldırım, şöyle devam etti:

“Komisyon kendi üyeleri arasında bir başkan seçiyor ve çalışmalarına başlayacak, bu şu anda kuruluş aşamasında. Ne iş yapacak? Memuriyetten çıkarma işlemlerini, öğrenciliği ile ilişiği kesilenlerin durumunu, özel kurum ve kuruluşların kapatılması, emekli personelin rütbeleri söküldü, rütbe konularının iadesi veya edilmemesini değerlendirilecek.

Burada şöyle bir yol izlenecek, şu anda 100 binin üzerinde müracaat var, bu müracaatlar oraya devredilecek. ‘Ben haksız yere memuriyetten çıkarıldım’ diyenlerin talepleri, burada ayrı ayrı heyetler kurulacak. Ya diyecekler ki ‘Tamam, senin itirazın yerindedir’ iade edecekler, iş bitecek. Bu işlem için süre yok. Veya ‘Doğru işlem yapılmış’ diyecekler. Bu sefer sana yargı yolu açılıyor, hakkını yargı yolunda arayabileceksin, AİHM’e kadar gidebileceksin.”

Yıldırım, bunun gerçek anlamda hak arama yolunu da açmış olacağını vurguladı.

An itibarıyla işten el çektirilen ve çıkarılanlara ilişkin rakamları paylaşan Başbakan Yıldırım, “FETÖ’den dolayı uzaklaştırma, yani açığa alınma 31 bin 14, memuriyetten çıkarma 96 bin 999, toplam 128 bin 13. Bir de PKK, DHKP-C gibi bölücü örgütlerle ilişki içerisinde olanlar var. Bunlarda da uzaklaştırma 141, ihraç yani memuriyetten çıkarma 2 bin 796, toplam 2 bin 937. Bu itirazlar sonucu iade edilenler 12 bin 586, dosyası bekleyenler 100 bin civarında.” dedi.

– “Bunun için henüz her şey bitmiş değil”


EDİTÖR YORUMU:

Başbakanın bu söylemlerinden; Kurumlara yapılan tüm itirazlar beklemeye alınmış, bu itirazları sadece OHAL komisyonu değerlendirip karara bağlayacak anlamı çıkmaktadır.

Komisyon henüz çalışmaya başlamadı. Dolayısıyla bu komisyona yönelik dilekçe vermenin şu aşamada bir anlamı yoktur.

“Bunun için henüz her şey bitmiş değil” ifadesiyle ihraçların devam edeceği, iadelerin olabileceği anlamı çıkıyor.

Komisyonun kurulum aşamalarının sürdüğünü, çalışma ve usüllerin üzerinde çalışıldığı anlaşılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*