BM İnsan Hakları Komisyonu Kitlesel İşten Atma Raporunu Yayımladı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisinin Raporu
Kitlesel İşten Atma
Alt Başlık: BM Uzmanları Türkiye’yi Referandum Öncesinde Sosyal, Kültürel ve Ekonomik İhraçların Etkileri konusunda Uyardı

BM uzmanları OHALin 100binlerce insanın eğitim ve çalışma hakkının ihlal edildiğini belirterek yoksulluğa sürüklendiklerini belirti.

Hükümet’in terör örgütleri ile bağlantıları iddiasıyla, 134.000 kamu görevlisinin yasal süreç, tazminat ya da uygun başvuru yolu bulunmamakla birlikte görevden alınması, Türkiye’nin uzun süredir devam eden uluslararası insan hakları yükümlülüklerine atıfta bulunarak yapılan bu ihraçların haklı gerekçesi olamaz.

OHAL durumunda bile, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar, yalnızca temel haklara saygı gösteren ve ‘yalnızca demokratik bir toplumda genel refahı geliştirmek amacıyla’ sınırlı kalabileceklerini kaydetti. “Ancak, on binlerce kişinin kariyerlerini ve geçim kaynaklarını yok eden bu örtülü önlemlerinin her durumda bu kriterleri yerine getirdiğini göstermeye yönelik hiçbir girişimde bulunulmamıştır.

Eğitim hakkı, özellikle sorunlu bir şekilde hedeflenmiştir. Görevden atılan kamu görevlilerinin önemli bir kısmı okul öğretmenleri veya Milli Eğitim Bakanlığı adına çalışmaktadır. Yaklaşık 1000 okul ve 15 üniversitenin acil kararname ile kapatıldığı tahmin ediliyor. Görevden atılan kamu görevlilerinin çoğu, Eğitim ve Bilim İşçileri Sendikası üyesi olan 10,000’den fazla öğretmen dahil olmak üzere sendika üyeleriydi.

Yaklaşık 200 medyanın kapatılması binlerce gazetecinin işini ve geçimini kaybetmesine neden olmakla kalmadı aynı zamanda referandum önerileri konusunda bilinçli bir tartışma imkanı da zayıflattı.

Türk vatandaşları, 16 Nisan’da yapılacak bir anayasa değişikliği referandumunda cumhurbaşkanını gelecekteki durumlarını ilan etmeye ve alınan önlemleri belirleme yetkisine sahip olacaklar.

“Temmuz 2016’dan bu yana yayınlanan acil kararnamelerin keyfi ve süpürücü nitelikleri göz önüne alındığında, bu tür güçlerin mevcut büyük ekonomik, sosyal ve kültürel hak ihlallerini artıran yollarla kullanılabileceği konusunda ciddi endişeler vardır.

Türk hükümeti ile acilen görüşülmesi gereklidir.

Kaynak

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*