Hangi hallerde AİHM başvurusu öncelikli incelenir?

Bozdağ, AİHM’in gazeteci Şahin Alpay’ın başvurusuna öncelik verme kararıyla ilgili şunları söyledi: 

“AİHM saygın bir mahkeme. Bugüne kadar bu saygınlığına gölge düşmemiştir. Ama son zamanlarda Türkiye’deki bazı politik tartışma­larla ilgili kendi koyduğu kuralların dışına çık­mak suretiyle, dosyaları öne çeken bir tutum benimsedi. Bu konuda geçenlerde kendilerine bir mektup yazdık. İsmini söylediğiniz kişiyle bağlantılı olmaksızın söylüyorum, öne çekme kriterleri belli. Yaşam hakkı veya sınır dışı durumu varsa öne çekebilir. Ama bunun dışında bir karar verirlerse bu AİHM’nin tutu­munu tartışmalı hale getirir. AİHM’nin, saygınlı­ğını bozacak bir adım atmayacağını umuyorum.”

Bekir Bozdağ’ın ifadeleri doğrultusunda yaptığımız araştırma sonucunda AİHM iç tüzüğündedurumun böyle olmadığı anlaşılabilir.

AİHM iç tüzüğü madde 41: Ele alınacak davaların sırası 

Ele alınacak davaların sırası tespit edilirken, Mahkeme kendisi tarafından belirlenen ölçütler temelinde ortaya çıkan konunun önemi ve ivediliğini dikkate alır. Ancak Daire veya Daire Başkanı, belirli bir başvuruya öncelik tanımak için bu ölçütlerden ayrılabilir.

Burada maddede keskin hatlarla çizilmiş öncelik sırasından bahsedilmemiştir. Yaşam hakkı, sınır dışı edilme vs tüm durumları sadece mahkeme kendi ölçütlerine göre takdir edebilir.

AİHM AYM’yi uyararak tutuklu kişilerle ilgili başvurulara hızlı bir şekilde cevap vermesini eğer bunlara cevap vermezse AİHM’in bu olaya müdahale edeceğini bildirmişti.

İlerleyen aşamada AİHM’in tutuklu gazetecilerden Şahin ALPAY’la ilgili kararını açıklanması beklenmektedir. Vereceği karar tutuklu tüm gazeteciler ve diğer kişiler için bağlayıcı hükümler içerebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*