OHAL Bitince Açıktaki Personelin Durumu Ne olacak?

OHAL bittiği anda; açıkta kalma süresi olan 3 ay kuralına geri dönüleceği için açıkta olan tüm personel eğer haklarında bir sonuç doğmadıysa görevlerine iade edilmek zorundadır.

Soruşturmalara ilişkin süre kısıtı 675 sayılı KHK ile düzenlenmişti.

Buna göre;

675 sayılı KHK

Soruşturma süreleri

MADDE 13- (1) 15/7/2016 tarihinden 20/7/2016 tarihli ve 2016/9064 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla olağanüstü halin ilan edilmesine kadar geçen süre zarfında ve olağanüstü halin devam ettiği süre içinde görevden uzaklaştırılanlar hakkında ilgili mevzuatta bu tedbir için öngörülen süre sınırlaması, olağanüstü hal süresince uygulanmaz.

Bu konuyla ilgili 657 hükmü

657 sayılı Kanunun 145 inci maddesinde, görevden uzaklaştırma bir disiplin kovuşturması icabından olduğu takdirde en çok 3 ay devam edebilir. Bu süre sonunda hakkında bir karar verilmediği takdirde memur görevine başlatılır.

 

Sorularınız için forum sayfamızı kullanabilirsiniz.

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

15 yorum

 1. Uzaklaştırmada olan askeri personel mahkemesi açılınca açığa aliniyor..peki ohal bitiminde mahkemesi sonuclanmadan da en geç 3 ay sonrasında görevine dönebilecek mi..yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Merhaba,

  657 sayılı DMK’ya göre

  Bir ceza kovuşturması, görevinden uzaklaştırmaya yetkili amir (Müfettişlerin görevinden uzaklaştırdıkları memurlar hakkında atamaya yetkili amir) ilgilinin durumunu her iki ayda bir inceleyerek görevine dönüp dönmemesi hakkında bir karar verir ve ilgiliye de yazı ile tebliğ eder.”

  Ayrıca;

  Memurun göreve tekrar başlatılması zorunlu olan haller:

  Madde 143 – Soruşturma veya yargılama sonunda yetkili mercilerce:

  a) Haklarında memurluktan çıkarmadan başka bir disiplin cezası verilenler;

  b) Yargılamanın men’ine veya beraatine karar verilenler;

  c) Hükümden evvel haklarındaki kovuşturma genel af ile kaldırılanlar;

  ç) Görevlerine ve memurluklarına ilişkin olsun veya olmasın memurluğa engel olmıyacak bir ceza ile hükümlü olup cezası ertelenenler;

  Bu kararların kesinleşmesi üzerine haklarındaki görevden uzaklaştırma tedbiri kaldırılır.

 3. Geçici görevden uzaklaştırılmış ve hakkinda açılmış hiçbir adli davası olmayan askeri personel içinde 3 aylık süre geçerli mi?

 4. bu son düzenlemeyle açıktaki personele 1+1 yıl gibi uzatılması yönünde bir düzenleme getirildiği söyleniyor. bununla ilgili bir bilginiz varmı

 5. Peki her kurum neye göre değerlendirecek bu uygulama genel geçer hukuk kurallarının yok sayilacagi ve o kurumdaki kisilerin insiyatiflerine birakalicagi anlamina gelmezmi

 6. Askeri personelim hakkımda ceza davası açılmış durumda açığa alınma veya görevden uzaklaştırma uygulanır mı ?Yardımcısı olur musunuz?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*