OHAL Komisyonu Başvurusu kabul edilen akademisyenler sürgüne

685 sayılı KHK ile kurulan OHAL Komisyonu ihraç olan 105 bin kişinin başvurusunu değerlendirip karar verecek. Bu kişilerle ilgili yapılan işlemlerdeki hatanın tespit edilmesi durumunda farklı kurumlara atama yapılabilecek.

Ancak üniversite öğretim elemanları farklı kurumlara veya illere atanamıyordu. Bu eksikliği farketmiş olacaklar ki!

Bugün yayımlanan 694 sayılı KHK ile 685 sayılı KHK’ya ek maddelerle bu soruna! çözüm buldular.

İlgili maddeye eklenen cümle:

Yükseköğretim kurumlarında kamu görevinden çıkarılan öğretim elemanlarına ilişkin kamu görevine iade kararı alınması halinde karar, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilir. Bunların atama teklifleri; Ankara, İstanbul. İzmir illeri dışında ve 2006 yılından sonra kurulan yükseköğretim kurumlarına öncelik verilmek kaydıyla, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kamu görevinden çıkarıldığı yükseköğretim kurumu haricinde tespit edilecek yükseköğretim kurumlarından birine önceki kadro unvanlarına uygun olarak onbeş gün içinde yapılır. Bu fıkra kapsamında yükseköğretim kurumlarına ataması yapılanların kadroları, başka bir işleme gerek kalmaksızın atama işleminin tamamlandığı tarih itibarıyla ihdas edilerek 2/9/1983 tarihli ve 78 sayılı Yükseköğretim Kuramları öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye ekli cetvellerin ilgili yükseköğretim kurumlarına ait bölümlerine eklenmiş sayılır.

Bu maddeden anlaşıldığı üzere başvurusu kabul edilip kamu görevine iade edilen öğretim elemanları eski üniversitelerine kesinlikle dönemeyecektir.

Kişinin suçu günahı yoksa ve yapılan ihraç işleminin hatalı olduğu ortaya koyuluyorsa kişileri süründürmenin ne mantığı vardır.

OHAL fırsatçılığı artık yapılmasın.

Suçu günahı yoksa niye ihraç ettin?

Suçunun ve günahının olmadığını anladın ve ortaya koydun o zaman eski kurumuna iade et sürgün ne demektir?

Farklı bir ildeki üniversiteye sürgün gibi atama yapmanın açıklaması bulunmamaktadır.

El insaf…Hak Hukuk Adalet

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*