OHAL Komisyonu Güzellemeleri

OHAL işlemlerini inceleme komisyonu hakkında önemli bir değerlendirmeyi tüm ziyaretçilerimizle paylaşmak istiyoruz. Yazımız aşağıdadır. Tüm masumların biran önce görevlerine iade edildiği günleri görmek dileğiyle.


OHAL KHK si ile yapılan ihraçlar yargı denetimine kapalıdır.

OHAL komisyonu bakanlar kurulu eliyle yapılan ihraçları ohal khk si olduğu için kabul etmeyecekse, bu durum komisyonun kurulma amacına aykırı olur.

OHAL komisyonu ret gerekçesi olarak ohal khk sini gösterirse direk AİHM yolu açılır.

Daha önceki yazdıklarıma göz gezdirin. Tekrar aynı şeyleri yazıyorum.

OHAL KHK si ile kişilerin hangi yasaya veya kurala göre ihraç edildiği işlemi belirsiz bir işlemdir ve yargı denetimine kapalıdır.

OHAL komisyonunun temel amacı bu belirsiz işlemi belirgin hale getirerek yargı yolunu açmaktır.

Bu işlem kişi hakkında oluşturulacak dosya üzerinden yapılacak ve kararlarını bu dosya üzerinden verecekler.

Yine söylüyorum ohal khk sine dayalı bir gerekçe ile ret işlemi yapan komisyon kişilere direk AİHM yolunu açmış olur ki bu durum bu komisyonun kuruluş amacına aykırıdır.

OHAL komisyonu kişilerle ilgili ihraca ilişkin kurumundan hangi gerekçeye dayalı bu işlemi gerçekleştirdiniz diye soracak ve onlar bir yazı ile durumu komisyona iletecekler.

Kurum yazısında: Bahse konu kişi 6749 sayılı kanunun 4. maddesine göre “terör örgütü üyesi/irtibatlısı/iltisaklısı olduğu” değerlendirildiği için bu ihraç işlemini gerçekleştirdik diyecek.

Gerekçelendirme zorunluluğu yok. Belki komisyon delil isteyebilir. Bilemiyorum.

Komisyona belki banka işlemleri sorunlu, sendika üyesi veya başkaca sebepleri olduğunu yazılı olarak bildirecekler. Veya kişi hakkında mit veya polis raporu vardır diyecekler. Veya kişi hakkında yaptığımız sosyal çevre ve işyeri soruşturmasında olumsuz kanaat oluştu diyecekler. Veya kişi hakkında şikayet olduğunu söyleyecekler. Tüm bunlar dosyaya girecek.

Tüm bu gerekçelere göre ohal komisyonu kurumun ihraç işleminde sorun görecek veya görmeyecek. Sorunlu işlemler olarak görürse kamu görevine kişiyi iade edecek. Sorunsuz yani doğru işlem yapılmıştır derse ret kararı ile kişiyi mahkemeye gönderecek.

Hiçbir kritere uymadığı halde kriterlere uymuş gibi gösterilen masumlar hızlıca bu komisyon eliyle görevlerine iade edilebilir.

Kötü niyetle davranırlarsa kimsenin başvurusunu kabul etmezler.

Kinesyoloji

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*