OHAL Komisyonu İşlem Süreci ve Değerlendirme

OHAL Komisyonunda 9 adet renklere göre sınıflandırılmış ALT Komisyonlar görev yapmaktadır. Bu komisyonların hangi kurumun ihraçlarına yönelik inceleme yapacağı daha önce basına yansıyan haberlerle netlik kazanmıştı.

OHAL Komisyonu Alt Komisyonlarında görevli sayısı dün itibariyle Adalet Bakanının ifadesine göre 250 ye yakın bir personel çalıştığı yönünde.

250 personel Alt Komisyonların dosya yüküne göre dağıtılarak inceleme ve değerlendirme raporlarının hazırlanması için çalışmalara başlamışlardır.

Kurumların ihraç gerekçelerini bir form üzerinden komisyona iletme süreleri 29 Eylül 2017 tarihi itibariyle sona erdi. Bu aşamadan sonra kurumların ihraç gerekçeleri, başvuran kişinin beyanları, diğer kurumlardan elde edilen bilgi ve belgelerin tasnifi ile kişilerin dosyalarının tamamlanması aşamasına geçilmiştir.

Başvuran kişilerin Bankasya hesap hareketlerinin hesap uzmanları eliyle incelenerek Uzman Raporu hazırlanması zaman alabilir. Her komisyonda yeteri kadar hesap uzmanı görev yapıyor.

Alt komisyonlar dosyalara ait Değerlendirme Raporlarını hazırlayarak dosya havuzuna atabilir sonrasında KHK sırasına göre 7 kişilik OHAL Komisyonu nihai kararı vererek süreci tamamlayabilir.

Alt Komisyon Dosya Sayıları (693 sayılı KHK ile ihraçlar dahil değil)

Kırmızı Milli Eğitim Bakanlığı, ihraç sayısı 34017

Mavi Emniyet Genel Müdürlüğü, ihraç sayısı 22986

Sarı İçişleri Bakanlığı, ihraç sayısı  7936

Turkuvaz Sağlık Bakanlığı, ihraç sayısı  7321

Kahverengi Başbakanlık, bağlı kurumlar ihraç sayısı  3565

Bordo Adalet Bakanlığı, ihraç sayısı 5699

Yeşil Milli Savunma Bakanlığı, ihraç sayısı 6486

Gri YÖK, HSYK, Yargıtay, Danıştay, Sayıştay,  ihraç sayısı 6579

Lacivert, diğer kurumlardan ihraç sayısı 10945

Öğretmen, akademisyen ve diğer kamu çalışanlarının ilk ihraçları 672 sayılı KHK ile oldu. Dolayısıyla MEB dosyalarını incelecek Kırmızı Alt Komisyon incelemelerini 672 sayılı KHK ile ihraç olan öğretmenlere, YÖK bünyesindeki dosyalara bakacak GRİ komisyonunda ilk incelemelerini 672 sayılı KHK ile ihraç olan akademisyenlerin başvuruları üzerinde yapacağı söylenebilir.

ALT Komisyonlar birbirinden bağımsız olarak çalışacağı için inceleme ve değerlendirme raporu hazırlanan dosyalar “DOSYASI TAMAMLANANLAR” havuzuna atılarak üst komisyon olan OHAL KOMİSYONU nihai kararı vererek süreci sonlandırabilir.

668 ve 669 sayılı KHK’da Askerler ve Jandarma, 670 sayılı KHK’da BTK, Asker ve Polis, 672 sayılı KHK’da her kurumdan ihraçlar bulunmaktadır.

KHK sırasına göre ALT komisyonlar çalışacak ancak alt komisyonlar birbirinden bağımsız çalışacağı için DOSYASI TAMAMLANANLAR havuzuna 672 sayılı KHK ile ihraç olan öğretmen, akademisyen ve diğer kamu personeli 668,669 ve 670 sayılı KHK ile ihraç olanlardan önce HAVUZA girebilir.

DOSYASI TAMAMLANANLAR havuzundan 7 kişilik OHAL Komisyonu önüne dosyalar yine KHK sırasına göre gidebilir.

En çok merak edilen soru bir kişinin dosyasının tamamlanabilmesi için hangi detayların tamamlanması gerekmektedir?

Bankasya hesap hareketlerinin talimatlı bir hareket mi yoksa normal bankacılık işlemleri içerip içermediği hesap uzmanlarınca incelenecek. Dolayısıyla bu kritere sahip olan bir dosya bu rapor tamamlanmadan üst komisyona gönderilemez.

Aynı şekilde adli süreçlere yönelik tespit de zaman alacaktır.

OHAL Komisyonu, bylock kullanmadığı halde ihraç olmuş ancak adli süreçlerde aklanmış kişileri, adli soruşturmalara muhatap olmamışları, yargılamalar sonucunda beraat edenleri hızlıca görevlerine iade etmelidir. Masum ve mağdurlara bir nefes verilmelidir.

Yazar: Kinesyoloji

Bu yazının tüm hakları Basvuruyorum.com’a aittir. Yazının bir kısmı kaynak ve aktif bağlantı verilmek suretiyle kullanılabilir. Aksi durumlarda yasal takip yapılacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*