OHAL Komisyonu Kararları KHK ile Yayımlanabilir mi?

Kamu personelinin OHAL döneminde yapılan işlemlerle kamudan ihraç edilmesi durumunu denetleyebilmek ve incelemek için kurulan OHAL Komisyonu 17 Temmuz 2017 tarihinde başvuruları almaya başladı.

Kurumlarla ilgili yapılan işlemlerin denetlenmesi sonrası 685 sayılı KHK hükmünde “işlemin ortaya çıktığı OHAL KHK’sı ekli listesinden kaldırılmıştır.” denilmiştir.

Ancak iade edilen kamu personeline yönelik sadece Devlet Personel Başkanlığının kişiyi atama teklifi ile kamuya geri iade etmesi yeterli görülmüştür.

AYM’nin en son kararında OHAL Komisyonunun yeterli olduğunu, maaş ve özlük haklarına yönelik bir hükmün olmaması bunun verilmeyeceği anlamına gelmediğini beyan etti. AYM esasen bu hükümle iade edilen kişilerin KHK ile görevine iade olanlar gibi mali ve sosyal haklarının ödenmesinin anayasal bir zorunluluk olduğunu ortaya koymuştur.

OHAL Komisyonu ile görevine iade olan veya ret olan başvurucu için hukuksal bir garabet ortada durmaktadır.

Nasıl ki dernek, vakıf vb tüzel kişiliklerin başvurusu sonrası ilgili OHAL KHK’sından çıkarılmıştır hükmü verilmişse aynı şekilde görevine iade edilen kamu personeli içinde aynı durumun gerçekleşmesi gerekir.

Kanun gücünde olan OHAL KHK’larında yapılacak değişiklikler yine bir OHAL KHK’sı ile gerçekleştirilmektedir.

OHAL Komisyonu eliyle görevine iade edilenler için OHAL KHK’sı ekli listesinden isminin çıkarılması kanun uygulamalarının bir gereğidir.

Hükümet bu garabeti ortadan kaldırmak için OHAL Komisyonu ile görevine iade edilenlerin mali ve sosyal haklarının ödenmesini sağlayabilir.

Bunu sağlamak için OHAL Komisyonu kararlarını yeni bir KHK ile yayımlayabilir.

Örneğin kabul kararları için;

OHAL Komisyonu kararları sonrası ekli-1 sayılı listedekilerin isimleri kamudan ihraçlarını sağlayan ilgili KHK’ların ekli listesinden çıkarılmıştır. Bu kişilerin atamaları 685 sayılı KHK hükmü ile gerçekleştirilir. Bu kişilerin mahrum kaldığı mali ve sosyal haklar atandıkları kurum tarafından ödenir. Ayrıca bu kişiler tazminat davası açamazlar.

Örneğin ret kararları için;

OHAL Komisyonu kararları sonrası ekli-2 sayılı listedekilerin isimleri kamudan ihraçlarını sağlayan ilgili KHK’ların ekli listesinden çıkarılmıştır. Bu kişilerin kamudan ihraçlarında ilgili kişinin en son çalıştığı kurumun işlemi OHAL Komisyonu kararları ile yürürlüktedir.

Böylesine bir işlemde kamu görevine iade edilenler için hatalı işlemlerin telafisi ortaya konulmuş, KHK ekli listesiyle yapılan hatalar giderilmiştir.

Aynı şekilde ret kararları sonrası kişinin mahkeme süreçlerinde halen yürürlükte olan OHAL KHK’sı hükmü ile kamu görevinden ihraç savunması da çürütülmüş olacaktır.

Allah tüm masum ve mazlumlara yardım etsin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*