OHAL Komisyonu Kararlarının Tebliği

OHAL Komisyonu, 15 darbe girişimi sonrası Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) ile tesis edilen işlemleri incelemek üzere 685 sayılı KHK hükümlerine göre kuruldu.

OHAL Komisyonu başvuruları 17 Temmuz 2017 tarihinde başlamış ve 14 Eylül 2017 tarihinde sona ermiştir. 693 sayılı KHK ile yapılan işlemlere muhatap olan kişilerin veya kurumların başvuruları da 25 Ekim 2017 tarihinde sona erdi.

OHAL Komisyonuna 102 bin 401 başvuru yapılmıştır. Başvuruların bittiği 14 Eylül 2017 tarihinden bu zamana kadar henüz bir karar açıklanmamıştır. TRT Haber önümüzdeki hafta içinde ilk kararların verilmeye başlayacağına yönelik haber yapmıştı. Ayrıca Bekir Bozdağ, Kasım ayı son haftası ile Aralık ayı ilk haftasında kararların açıklanacağını duyurdu.

Tüm bu açıklamalarla yakın bir zaman içinde OHAL Komisyonu kararlarının çıkacağını söyleyebiliriz.

OHAL Komisyonu kararlarını bekleyenlere, kararların tebliğine yönelik usül ve esaslarla ilgili kısa bilgiler verelim. Usül ve esasları buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Öncelikle OHAL Komisyonu işleyişine yönelik usül ve esasların kararların tebliği ile ilgili başlığına göz atalım.

Kararların bildirilmesi ve dosyaların devri

MADDE 15 

(1) Komisyon kararlarının bildirilmesinde ve dosyaların devrinde aşağıdaki usul ve esaslar uygulanır.

a) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilenlere ilişkin başvurunun kabulü kararları Devlet Personel Başkanlığına,

b) Öğrencilikle ilişiği kesilenlere ilişkin başvurunun kabulü kararları Milli Eğitim Bakanlığına,

c) Rütbeleri alınan emekli personele ilişkin başvurunun kabulü kararları ilgilinin son görev yaptığı kuruma,

ç) Kapatılan kurum veya kuruluşlara ilişkin başvurunun kabulü kararları, ilgili bakanlık veya kuruma,

Komisyon tarafından bildirilir.

(2) Komisyon, sonuçlandırdığı başvurulara ilişkin dosyaları aşağıda sayılan kurum ve kuruluşlara devreder.

a) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılan ya da ilişiği kesilen ve rütbesi alınan emekli personel açısından en son görev yapılan kurum veya kuruluş.

b) Devlet memurları ve işçiler dâhil Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılanlar açısından Millî Savunma Bakanlığı.

c) Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatlarından çıkarılanlar açısından İçişleri Bakanlığı.

ç) Öğrencilikle ilişiği kesilen öğrenciler açısından Millî Eğitim Bakanlığı.

d) Kapatılan dernekler açısından İçişleri Bakanlığı.

e) Kapatılan vakıflar açısından Vakıflar Genel Müdürlüğü.

f) Kapatılan sendika, federasyon ve konfederasyonlar açısından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı.

g) Kapatılan özel sağlık kuruluşları açısından Sağlık Bakanlığı.

ğ) Kapatılan vakıf yükseköğretim kurumları, özel öğretim kurumları, özel öğrenci yurt ve pansiyonları açısından Millî Eğitim Bakanlığı.

h) Kapatılan özel radyo ve televizyon kuruluşları açısından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu.

ı) Kapatılan gazete, dergi, yayınevi, dağıtım kanalı ve haber ajansları açısından Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü.

i) Resen emekliye sevk edilmiş, kendi isteğiyle emekli olmuş, Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü hükümlerine göre meslekten veya Devlet memurluğundan çıkarılmış ya da müstafi sayılmış olup rütbeleri alınan Emniyet Teşkilatı personeli açısından İçişleri Bakanlığı.

(3) Başvurunun kabulüne veya reddine ilişkin Komisyon kararları, başvurucu tarafından bildirilen adrese, dosyanın devredildiği kurumlarca 11/2/1959 tarihli ve 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ edilir.

 

Önemli Başlıklar

Maddenin 1-a numaralı bendinde KABUL kararlarının Devlet Personel Başkanlığına bildirileceğini,

Madde 2’ye göre başvuruları sonuçlananların DOSYALARIN maddede sayılan KURUMLARA devredileceği,

Madde 3’e göre “Başvurunun kabulüne veya reddine ilişkin Komisyon kararları, başvurucu tarafından bildirilen adrese, dosyanın devredildiği kurumlarca tebligat kanuna göre tebliğ edileceği,

Net olarak anlaşılıyor.

Kabul kararı OHAL Komisyonu tarafından öncelikle en son görev yapılan kuruma ve Devlet Personel Başkanlığına (DPB) bildirilecek.

Başvurusu kabul edilenlerin farklı kuruma atama imkanı olmayanlar yine kendi kurumuna diğerleri ise en son ikamet ettikleri il adresine göre 15 gün içinde DPB tarafından ataması yapılacak. Farklı kurum olsun veya olmasın, DPB atama belgelerini atama yapılan kuruma gönderecektir. İlgili kurum atamaya muhatap olan kişiye şu tarihe kadar göreve başlayın özetini içeren bir tebligatta bulunacaktır.

Kabul kararı alan akademisyenlerin tek muhatabı Yükseköğretim Kuruludur (YÖK). YÖK hem OHAL Komisyonu kararlarını, hem de atama yapılan yeni üniversiteyi akademisyene tebliğ edecektir. 685 sayılı KHK hükümlerine göre akademisyenlerin atamasında DPB’nın yetkisi bulunmamaktadır. Başvurusu kabul edilen akademisyenler 685 s KHK hükümlerine göre kendi üniversitesine hiçbir şekilde dönemiyor. Ayrıca Ankara, İstanbul ve İzmir üniversitelerinin dışında 2006 yılından sonra kurulan üniversitelere atanıyorlar.

Ret kararları en son görev yapılan kurum tarafından kişilere tebliğ edilecektir. Bu tebligat alındığı tarihten başlamak üzere 60 günlük kanun yoluna başvuru hakkı bulunmaktadır. Ret kararlarına karşı en son çalışılan kurum aleyhine Ankara İdare Mahkemelerinde iptal davası açılabiliyor.

Masumların görevlerine iade edildiği günleri duyabilmek ümidiyle…

Kinesyoloji

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*