OHAL Komisyonu mu KHK mı?

Kamu görevinden çıkarılanların da bunlardan geçim sıkıntısı sebebiyle emekliye ayrılmak zorunda kalanların da; kamu hizmetlerine giriş ve kamu hizmetlerinde kalma hakları kendi iradeleri dışında ellerinden alınmış olduğundan; kamu görevlerine döndürülmeleri hem mümkün hem gerekli olacaktır. Önemli olan, şüphesiz ki iade edilme şartlarını taşıyor olmaktır.

Bunda tereddüt yoktur. Bilimsel yazılar ve kararlar bunu teyit etmektedir.

OHAL Komisyonu 685 sayılı KHK ile kurulsa da idari bir makamdır;  yaptığı işlem idari işlem kabul edilebilecek ve böyle olursa, muhatap idari kuruluşlar tarafından bu iade işleminin herhangi bir gerekçeyle ret edilmesi söz konusu olabilir mi?

Olmaz ama yarın başka bir yasama kuralına bağlı olarak bir Yürütme birimi komisyonca aklanmış olunmasına rağmen yeni bir durum varmış gibi göstererek başka bir idari karar alıp Komisyonun iade (idari) kararını bozarsa ne olacak (kazanılmış hak vs.)?

Aslında KHK ile kamu görevinden çıkarılan birisi herkese ifşa edildiği için yine herkese ilan edilecek olan kanunla ya KHK ile döndürülmesi gerekmez mi? Bu aklanma, unutulma ve lekelenmeme hakkının bir gereği değil midir?  Üstelik idare hukukundaki bir işlemi yapan kaldırır ilkesi bunu gerektirmez mi?

Bir  başka ifadeyle;

Özellikle Lekelenmeme Hakkı, gibi çağdaş haklar açısından da baktığınızda sizin isminiz tüm dünyaya KHK ile yayınlanmışken sonradan sadece sizin göreceğiniz bir tebligat ile yapılması evrensel haklar ve hukuk açısından ne kadar adildir?

Bütün bu katkılar eleştiri amaçlı değil ancak KHK ile dönüşün öncelikli olarak ele alınması konularının değerlendirilmesi açısından katkı olarak belirtilmektedir. Nitekim bu tür bir tercih İdarenin daha sonradan yaşaması muhtemel hukuki ve idari farklı boyutlu problemlerin önüne geçilebilmesi adına önemli olduğu düşünülmektedir.

Muhtemelen şu an Devlet Kademelerinde (Yasama-Yürütme) bu konu tartışıldığından konunun farklı boyutla ele alınması OHAL Komisyonu mu KHK mı tartışmasına katkı sağlayabilecektir.

Tekrar sizlere Sayın yetkililere ve Komisyona saygı ve selamlar.

Yazar: Thalamus

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*