Anayasa Mahkemesi Kanunlaşan OHAL KHK’ları Hakkında İlk Kararını Açıkladı

Anayasa Mahkemesi, 28 Mart 2018 tarihinde yaptığı Genel Kurul toplantısında Kanunlaşan OHAL KHK’larının  iptal isteminin ilk görüşmesini gerçekleştirdi.

CHP, KHK’ların TBMM’den geçerek Kanunlaşması sonrasında, 127 milletvekilinin imzasıyla iptal başvurusu yapmıştı.

Toplantı sonrası AYM’nin resmi sitesinde ilk değerlendirmeye ait sonuçları açıklanmıştır.

Buna göre;

CHP’nin tüm taleplerine ait ilk değerlendirme sonrası “Esasa Geçilmesine” kararı verilmiştir.

CHP’nin hangi kanunların iptalini istediğini bu yazımızda okuyabilirsiniz.

***

CHP’nin yasalaşan OHAL KHK’ları ile ilgili talepleri:

1.2.2018 tarihli ve …. sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabul Edilmesine Dair Kanun’un;
A. Yok hükmünde olduğunun, Anayasa’nın Başlangıç’ı ile 2., 6., 7., 11. ve 121. maddelerine aykırılığı ileri sürülerek saptanmasına,
B. Yok hükmünde olduğunun kabul edilmemesi halinde şekil bakımından Anayasa’ya aykırılığı nedeniyle iptaline,
karar verilmesi talebi.

1982 Anayasası, Anayasa Mahkemesine kanunları şekil yönünden inceleme yetkisi vermiş iken “Yok hükmünde olma” kavramı Anayasa da yer almamakta ve alışık olduğumuz bir hukuki terim de değildir.

Anayasa Mahkemesi 1992 yılında verdiği bir kararda “yok hükmünde olmayı” şöyle tanımlamıştır:

“Yönetim hukukunda yokluk, bir hukuksal işlemin hiç doğmamış, hukuk alemine çıkmamış sayılması sonucunu doğurur. Bu bağlamda, Anayasa yargısında yasama işlemlerinin yok sayılabilmesi ancak yetki ve görev gaspı ya da çok ağır biçim eksikliği durumlarında söz konusu olabilir.” demek suretiyle “yokluk” konusundaki düşüncesini açıklamıştır (Anayasa Mahkemesi’nin 17.9.1992 gün ve E.1992/26, K.1992/48 sayılı Kararı)

Dolayısı ile, Anayasa Mahkemesi, iptalden daha ileri bir tartışma yapabilmek için iptal sebeplerinden daha ağır hukuka aykırılık sebebi aranacağını belirterek bunun yaptırımının “yokluk” olacağına işaret etmiştir.

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*