CHP Kanunlaşan KHK’ları AYM’ye Taşıdı

OHAL dönemi boyunca çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler 8 Mart 2018 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak kanun olarak yürürlüğe girdi. CHP bu kanunları şekil yönünden anayasaya aykırılığı sebebiyle Anayasa Mahkemesine taşıdı.

Gazete Duvar‘dan Nergis Demirkaya’nın haberine göre;

CHP yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Anayasaya göre KHK’lar çıkarıldıktan 30 gün içinde Meclis’te görüşülmüyorsa yok hükmünde. Ayrıca OHAL ilanına gerekçe konular dışında KHK çıkarılması Anayasaya aykırı. Meclis’te bu Anayasaya aykırı duruma eylemli içtüzük ihlali ile alet edildi. İlk başvuru “şekil” ve “yokluk” yönünden ancak diğer başvuru da süresi içinde yapılacak.

CHP, OHAL sürecinde ilk çıkarılan 5 KHK’yı Anayasa Mahkemesi’ne götürürken ihraçlarla ilgili başvuru yapmıştı. 26 KHK başvurusunda ise yeni bir değerlendirme yapıldı ve ihraçların da Anayasa Mahkemesine taşınmasına karar verildi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay bu konuda şunları söyledi; “İlk ihraçlar direkt darbecilerin, Meclis’i bombalayanların ihracıydı. Şimdi burada bakıyoruz, KESK’liler, Eğitim Sen’liler var. İmza atan Akademisyenler var. Bu olacak şey değil. İhraç edilen bazı kişilere bakıyorsunuz adam sokakta geziyor. Suçlu ise içeri al, yargıla. Yargılama yapmıyor ama ihraç ediyor. Burada derdimiz insan haklarıdır. Darbecilerle hesaplaşılmasını istiyoruz. Bunu hükumete defalarca söyledik. Ama burada KESK üyesi öğretmeni, akademisyeni, herkesin çok iyi tanıdığı Anayasa hukukçusu İbrahim Kaboğlu’nu ihraç edersen, burada bir gariplik var. Biz darbe hukukuna karşıyız. İhraçları da bu çerçevede AYM’ye götüreceğiz. Bireylerle ilgili işlemler de kanun konusu olamaz. Bu idare konusudur.”

Haberin devamını okumak için buraya tıklayınız.

1 geri izleme / bildirim

  1. Anayasa Mahkemesi OHAL KHK'larını Gündemine Aldı | BaşvuruYorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*