OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi ve Düşündürdükleri

23.01.2017 tarihli ve 29957 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe giren 685 sayılı Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname gereğince oluşturulan Komisyon, 22.05.2017 tarihi itibariyle çalışmalarına başlamıştır. Ülkemizde Başbakanlığa bağlı olarak kurulan Olağanüstü Hal Kararları İnceleme Komisyonu 30122 Sayılı Mükerrer, 12 Temmuz 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan Çalışma usul ve esaslarına göre hizmetini sürdürmektedir. Türkiye’de genelde kamu bürokrasisinde işler “Komisyona havale et bekle” mantığı ile işlemektedir. Ancak hayret verici bir şekilde bahse konu komisyon gerek ilk Komisyon Başkanı Sayın Selahaddin Menteş ve sonrasında Sayın Salih Tanrıkulu ciddi işler yapmış görünüyor.

Bir örgüt içinde belli bir işlevi yüklenmiş olan her birim, kendisine verilen değere göre örgüt içerisindeki yapısal görünüm içindeki yerini alır. Buradan hareketle, bir örgüt içerisinde yer alan halkla ilişkiler biriminin de yönetici kadrolar tarafından dikkate alınma derecesinin yüksekliğine ya da düşüklüğüne göre personel, donanım ve önemi de farklılık gösterir. Bu bağlamda gerçekten komisyon emsal diğer kamu komisyonlarından farklı olarak kamuoyuna yansıdığı kadarı ile altyapı, personel ve uygulamaları ile göz doldurmaktadır.

Komisyon Bilişim Teknolojilerini kullanarak çalışma yaptığı ile ilgili medyaya yansıyan bilgiler bulunmaktadır. Nitekim bu konuyu ciddi hale getiren en son komisyonun duyurusu ile alt yapı çalışmalarında ek olarak kamuoyu ve başvurucuları bilgilendirme amaçlı yaptıkları faaliyettir.

Dünyada değişimin bilgisayar ve teknolojileri alanında değişim büyük hızla ilerlemektedir. Aynı zamanda bu alandaki değişimlerinde hukuk alanı ile koordineli ilerlemesi, hak ve özgürlük alanındaki beklentilerin karşılanmasına yardım edebilecektir. Yüz yılımızdaki üç süreç bize hukuk uygulamaların elektronik değişimi ile ilgili zorunluluğu açıklamaktadır. Bunlar; maddi yapıdan çıkarım (dematerialisation), her yerde her zaman hazır sunum (omnipresence) ve her düzenlemeye uygunluktur (malleability).

Anladığımız kadarı ile komisyon bilişim teknoloji mantığına uygun olarak çok ciddi şekilde yapılanmıştır. Nitekim Komisyonun alt yapı çalışmalarının sonucu olarak bünyesinde, 80’i Raportör (hakim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 200 personel görevlendirildiği de bilinmektedir.  22.12.2017 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 103.276’dır. Kurumlardan gelen personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 212.554 evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işleminin tamamlandığı bildirilmektedir.  Bütün bu çalışma sonucunda aslında umut edilen ve maddi yapıdan çıkarılmış, her zaman hazır sunulabilecek ve her düzenlemeye uygun veriler bulunmaktadır.

Bundan Sonra OHAL Komisyonunun daha hızlı ve etkin bir şekilde çalışacağı düşünülmektedir. Ancak özellikle aslında tam da bu noktada Komisyon tarafından kamuoyuna duyurulan “OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi” de komisyondan tam da beklenilen bir düzenlemedir. Komisyonun gerek yapmış olduğu iş, gerek komisyondan haber bekleyen yüz bin insan gerekse hak ve özgürlükler ile ilgili görev alanı yapılacak takip sisteminin önemini daha da arttırmaktadır. Özellikle alt yapısal olarak kolaylıkla işleyen süreç hakkında bilgi verebilecek sistemin hizmet bekleyen kullanıcılara dönük detaylı, kişiye özel, PTT Kargo Takip sistemi gibi farklı uygulamalar ile de bütünleşmiş bir yapıda çalışması çok iyi olacaktır.

Sistemin;

Başvurunuzun incelemesi devam etmektedir.

Başvurunuz hakkında verilen karar ilgili kuruma gönderilmiştir.

Şeklinde bir sonuç göstereceği belirtilmiş ise de;

Karar ilgili kuruma gönderilmiştir sonucuna ulaşanlara;

İhraç KHK: ….
Başvuru Sonucu: Karar kuruma gönderilmiştir
Karar Tarihi: …..

gibi detayları paylaşırlarsa bekleyenler için süreç içinde daha detaylı şekilde bilgilenmeleri sağlanabilir.

Bu türden yüz yüze iletişim üzerine kurulu fiziksel ortam yerine, elektronik etkileşim ile ilgili giderek daha çok artan kullanım baskısı kurumların bu konudaki girişimlerinin daha hızlı olmasını gerektirmektedir. Ülkemizde Bilişim Şuralarında “e- Devlet” yapısına özgü düzenlemelerin gerçekleştirilmesi gerekliliği ortaya konarak ulusal yapıdaki vatandaşın her yerden her zaman hazır olarak kurumlara elektronik karşılıklı ulaşımı hedeflenmektedir.

1970’lerde bireyler arasında kullanıma başlayan bilgisayarın demokratik ortamda kolayca dünyaya yayılan gücünün artık politik bir anahtar ve sosyal bir nesne olması nedeni ile, kişisel bilgisayar kullanıcılarının ilk öncüleri devletlerin ve diğer tabu haline getirilmiş değerlerin önünde bilgi teknolojisini özgür bırakmıştır. Ve böylelikle dünyada yapılan iş yeniden şekillenmiştir.

Yeniden şekillenen dünyada Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonunun demokratik, hukuk devleti yapısına uygun iş üretmesi özellikle müracaatçı yüz bini aşkın kişi tarafından merak ve ilgi ile beklenilmektedir.

Yazar: Thalamus

 

Her türlü içeriğinin tüm telif hakları basvuruyorum.com’a aittir. Basvuruyorum.com sitesinde yer alan bütün yazılar, tasarım ve düzenlemelerimiz telif hakları 5846 numaralı yasa ile korunmaktadır. Bunlar basvuruyorum.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz. İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*